Jak dbać o dietę małych psów

Podejmując się opieki nad małym szczenięciem musimy wiedzieć, że psy należące do dużych ras jest dużo trudniej wychować niż te należące do średnich i małych. Duże zazwyczaj rozwijają się dłużej. Istotne podczas opieki nad zwierzakiem jest zapewnienie mu odpowiedniego pożywienia. Warto, by jego codzienny jadłospis był nieco urozmaicony. Głównymi zasadami żywienia szczeniaka są różnorodność i rozwaga. Posiłki winny zawierać w 1/3 gotowane ryby lub mięsa bez kości – jest to około 30g/każdy kilogram wagi naszego psa. Do tego nieodzownym składnikiem posiłków powinien być ryż. Jego zawartość musi być nieco mniejsza niż połowa całego posiłku. Ryż można również zastąpić specjalnymi płatkami dla psów lub też gotowanymi warzywami.

Zbilansowanie diety dla szczeniaków

Dodatkowo karmiąc psa „zwykłym jedzeniem” można wzbogacać dania o minerały typu wapń, fosfor – można je kupić w formie tabletek lub też proszku w każdym sklepie zoologicznym. Raz w tygodniu miły dodatkiem może też być jajko na miękko bądź też biały, chudy twaróg. Oczywiście można również zastąpić tego typu posiłek specjalnym pożywieniem dla szczeniąt. Gotowego pożywienia nie trzeba wzbogacać o witaminy, czy mikroelementy. Wszystkie składniki karmy są już odpowiednio zestawione. Mały pies musi mieć zawsze w swej misce świeżą wodę do picia. Raczej wystrzegajmy się stosowania misek plastikowych, gdyż plastik przejmuje różne zapachy i trudno jest się ich pozbyć. Najlepiej, jeśli zastosuje się misy ceramiczne lub też metalowe. Woda winna być dostępna dla czworonoga cały czas. Musimy wiedzieć, że pies może jeść na zapas, jednakże pić już nie. Woda jest szczególnie ważna, jeśli nasz pupil jest karmiony suchą karmą.

Podczas karmienia małych psów istotne są również białka. Niedostatek tego elementu może opóźnić rozwój lub być przyczyną ubytków w budowie kości lub też doprowadzić do niedokrwistości. Brak białka jest przyczyną również różnych chorób. Jeśli zadbaliśmy o przygotowanie psu odpowiedniego jadłospisu winniśmy się zabrać za danie mu możliwie jak największej swobody. Małe szczeniaki mają dużo energii i muszą się wyszumieć. My nie zawsze mając czas na spacery możemy wykorzystać nasz ogród. Mianowicie w drzwiach wejściowych można zamontować specjalne drzwiczki dla małych psów, dzięki którym pupil będzie mógł opuszczać dom i do woli biegać po ogrodzie. To sprawi, że zwierzak zużyje nadmiar energii, a także pozostanie w świetnej kondycji.

sie
8

Zostaw odpowiedź