Tresura psa domowego

Wydawać by się mogło, że taki pies domowy, który ani nie występuje na wystawach, ani nie jest niczyim przewodnikiem nie musi być tresowany. Nic bardziej mylnego. Pies to towarzysz naszego życia, zatem musi umieć z nami żyć i nie może nam wchodzić w drogę. Oczywiście chodzi o to, by nie robił nic niewłaściwego na przykład: żeby nie uciekał lub żeby nie gryzł nikogo i niczego.

I właśnie między innymi takich zachowań należy psa oduczać lub nie dopuszczać do tego by zaczął tak postępować. Szczególnie ważne są pierwsze miesiące życia psa. Wtedy pies odnajduje swoje miejsce w tak zwanym stadzie, czyli w naszej rodzinie. Trzeba psu pokazać, że to my jesteśmy tak zwanym „samcem alfa” i ma się nas słuchać.

Istotne okazać się mogą komendy takiej jak „wróć” czy „nie wolno”. Są one dość uniwersalne i jeśli pies pozna ich znaczenie, to rozwiążemy masę problemów związanych z zachowaniem naszego pupila. Przykładem może być choćby skakanie na gości, podgryzanie mebli bądź agresywne zachowanie w przypadku innego zwierzęcia. W każdej z tych sytuacji będziemy mogli użyć komendy „nie wolno” bądź krótkiego i stanowczego słowa „nie”.

sierpień
8

Zostaw odpowiedź